Zbiorniki przeciwpożarowe

Mobirise


Zbiorniki przeciwpożarowe

Stanowią źródło zapasu wody dla instalacji i sieci przeciwpożarowych np. instalacji tryskaczowych lub hydrantowych oraz jako punkty czerpania wody dla jednostek straży pożarnej. Nasza firma oferuje kompleksowe wykonawstwo naziemnych zbiorników przeciwpożarowych: stalowych z blach ocynkowanych, nierdzewnych czy też pokrytych elewacyjną blachą trapezową w dowolnym kolorze RAL.

 

Do głównych zalet oferowanych przez nas zbiorników ppoż. należą:

  • szeroki zakres wymiarów;
  • żywotność;
  • niższa cena – w stosunku do zbiorników żelbetowych, spawanych oraz z tworzyw sztucznych dużych pojemności;
  • krótki czas prefabrykacji i szybki montaż;
  • montaż niezależny od pory roku;
  • brak potrzeby korzystania z kosztownego sprzętu ciężkiego do wznoszenia konstrukcji;
  • możliwość powiększenia zbiornika w późniejszym okresie eksploatacji lub przeniesienie konstrukcji w inne miejsce;
  • łatwość konserwacji.

Dostarczane przez nas zbiorniki spełniają wymagania oraz wytyczne norm i standardów ppoż., takich jak:

Mobirise

FM 4020

„Water tanks for fire protection"

Mobirise

VdS CEA 4001

„Wytyczne VdS-CEA dotyczące instalacji tryskaczowych. Projektowanie i instalowanie”

Mobirise

PN-B 02857:2017-04

„Ochrona przeciwpożarowa budynków. Przeciwpożarowe zbiorniki wodne. Wymagania ogólne”.

PN-EN 12845

„Stałe urządzenia gaśnicze. Urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja”

Mobirise

NFPA 22

„Standard for Water Tanks for Private Fire Protection”

Typoszereg zbiornika PPOŻ

Oferowana przez nas technologia zbiorników skręcanych jest efektywnym finansowo rozwiązaniem z zakresu magazynowania dużych wolumenów wody.

Dzięki modułowej konstrukcji oferujemy szeroki zakres wymiarów i pojemności. Nasz standardowy typoszereg obejmuje zbiorniki o:

- pojemności od 4 do 2834 m3
- średnicy z zakresu od 3 do 16 m
- wysokości od 1,25 do 14,45 m

Nasz typoszereg pozwala na dopasowanie zbiornika do: wymogów projektowych, miejsca budowy, przeznaczenia oraz warunków użytkowania.

Tabela pojemności zbiorników

Jeżeli pożądane wymiary nie znajdują się w naszym standardowym typoszeregu skontaktuj się  nami! Dobierzemy dla ciebie optymalne parametry!

Mobirise


Konstrukcja
zbiornika przeciwpożarowego

W zależności od obliczeń statyczno – wytrzymałościowych stosujemy obwodowe opaski systemowe „wzmocnienia wiatrowe”.

Dostęp do dachu zbiornika zapewnia stalowa, systemowa drabina wraz z spocznikami, podestami. Na dachu znajduje się właz umożliwiający wizję wnętrza zbiornika. Zbiornik mocowany jest za pomocą kotew do płyty fundamentowej, która jednocześnie stanowi dno zbiornika.

Szczegółowe informacje:

Konstrukcja zbiornika składa się z elementów stalowych cynkowanych ogniowo. Cylindryczny płaszcz wykonany jest ze skręcanych pojedynczych stalowych paneli (blach) o standaryzowanych wymiarach. Grubość zastosowanych arkuszy blachy jest zależna od wielkości zbiornika oraz standardu jego wykonania i dobierana na poziomie dokonywanych obliczeń wytrzymałościowo – statycznych. Blachy wykonywane są ze stali S350GD, dwustronnie cynkowanej o grubości powłoki cynkowej Z275, Z350 lub Z600. Panele płaszcza są odpowiednio otworowane a połączenia poziome i pionowe skręcane śrubami. Dobór powłoki cynkowej odbywa się na podstawie wyliczeń projektowej żywotności konstrukcji zbiornika, w oparciu o klasę korozyjności środowiska, w jakiej ma być posadowiony. W części górnej i dolnej zbiornik zwieńczony jest kątownikiem obwodowym.

Dach wykonany jest jako konstrukcja samonośna, oparta na belkach stalowych typu „Z” ze spadkiem w kierunku od środka zbiornika. Przekrycie dachowe dostępne jest w dwóch wariantach: nieocieplone z blachy trapezowej T35 albo izolowane z płyt warstwowych dachowych ze rdzeniem z wełny mineralnej lub PIR. Płyty dachowe pozwalają na prosty i szybki montaż do konstrukcji za pomocą odpowiednich łączników przelotowych. Odpowiednio zaprojektowane i wyprofilowane zamki typu pióro-wpust, zapewniają bardzo dobrą szczelność oraz szybki montaż. Konstrukcja dachu zapewnia swobodne odprowadzenie wód opadowych na zewnątrz zbiornika.

Ochrona antykorozyjna -
zabezpieczenia w naszych zbiornikach
przeciwpożarowych

Mobirise

Wszystkie elementy stalowe, w tym również śruby, użyte do budowy zbiornika zostały zabezpieczone poprzez proces cynkowania ogniowego. Jest to jedna z najlepszych metod zabezpieczenia stali przed działaniem warunków atmosferycznych, a takie rozwiązanie gwarantuje jej długoletnią ochronę.


Do zalet takiego zabezpieczenia antykorozyjnego należą:

  • szybkość wykonania powłoki, która zabezpiecza zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie wyrobu, krawędzie, wnęki i naroża,
  • podwójna ochrona antykorozyjna – barierowa oraz elektrochemiczna,
  • ochrona powierzchni stali przed uszkodzeniami mechanicznymi przez zróżnicowaną twardość powłoki cynkowej,
  • nierozerwalne stopowe połączenie powłoki cynkowej ze stalą, możliwość połączenia z powłokami malarskimi w tzw. systemie duplex, co stanowi dodatkowo stopień zabezpieczenia zbiornika podnoszący jego żywotność. 

Panele płaszcza zbiornika mogą zostać pomalowane metodą proszkową na dowolny kolor z pakietu RAL

Dobrana technologia membranowych zbiorników wyklucza bezpośredni kontakt ścian zbiornika z magazynowanym medium, co znacząco wydłuża żywotność płaszcza.

Uszczelnienie
zbiornika

Nasze zbiorniki uszczelniane są za pomocą prefabrykowanej, dopasowanej do gabarytów zbiornika syntetycznej membrany Varnamo EPDM Elastoseal H ®, której żywotność projektowa wynosi 30 lat, a przewidywana 50 lat!

Montowana w zbiornikach membrana jest produktem najwyższej jakości. Zachowuje wymagane parametry, co procentuje bardzo wysoką skutecznością podczas próby szczelności zbiornika oraz długoletnią żywotnością hydroizolacji.

Mobirise

  • EPDM to syntetyczny kauczuk (guma) należąca do grupy elastomerów. Jest to materiał jednorodny, chemicznie trwały, który nie zawiera plastyfikatorów – substancji powodujących elastyczność np. membran z foli PVC, które to z upływem czasu ulegają migracji, wypłukiwaniu i odparowaniu, niekorzystnie zmieniając właściwości tych materiałów, powodując ich sztywnienie, co może doprowadzić do nieszczelności.
  • Bardzo istotna przy izolacji zbiorników elastyczność membran EPDM jest wynikiem tylko i wyłącznie specyficznej budowy cząsteczkowej. Dzięki niej nie obserwujemy sztywnienia membrany EPDM w trakcie upływu lat.
  • EPDM jest materiałem chemicznie martwym, czyli po wulkanizacji nie zachodzą w nim żadne procesy chemiczne zmieniające jego właściwości.
  • Żadne składniki nie ulatniają się z niej do otoczenia, potwierdza to atest neutralności dla środowiska wodnego oraz atest PZH do zastosowań w zbiornikach wody pitnej.
  • Membrana EPDM jest termostabilna i zachowuje swoją elastyczność i wytrzymałość w szerokim zakresie temperatur tj. od - 40ºC do + 120ºC, m.in. dzięki temu możliwy i bezpieczny jest montaż membrany nawet przy bardzo niskich temperaturach.
  • Dzięki swojej jednorodności chemicznej membrana EPDM jest dużo bardziej odporna na zjawisko starzenia atmosferycznego (EPDM jest odporny m.in. na działanie ozonu, promieniowania UV, większość agresywnych związków chemicznych i mikroorganizmy), niż inne powszechnie stosowana materiały hydroizolacyjne.
  • EPDM posiada tzw. pamięć kształtu – materiał po rozciągnięciu do 300% wraca do pierwotnego kształtu i wymiaru

Membrana EPDM przygotowywana jest w warunkach produkcyjnych. Wcześniejsza prefabrykacja umożliwia stałą kontrolę nad parametrami materiału oraz wykonywanymi zgrzewami elementów. Zachowanie odpowiednich parametrów prefabrykacji wpływa na jakość wykonania produktu finalnego. Membrana przed zapakowaniem podlega szczegółowej kontroli jakości i przyjeżdża na plac budowy jako gotowy do montażu element. Przygotowana wcześniej membrana znacząco skraca czas montażu zbiornika, umożliwia montaż nawet podczas silnych mrozów, podnosi skuteczność prób szczelności eliminując wszystkie problemy które mogą wystąpić podczas wykonanie membrany na placu budowy jak to ma miejsce w przypadku membran PVC.

Mobirise

Izolacja termiczna

Izolacja ścian zbiornika

Oferujemy dwa warianty izolacji płaszcza zbiornika: wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Do izolacji wewnętrznych JRtech stosuje płyty XPS tzw. styrodur, najczęściej o grubości min. 40 mm. Za stosowaniem styroduru przemawiają jego wyjątkowe właściwości, do których zaliczyć możemy:

- wyjątkową twardość i odporność na nacisk – styrodur charakteryzuje się niewielkim stopniem ugięcia, nawet przy długotrwałym oddziaływaniu wysokiego słupa wody;
- połączenie zakładkowe dzięki profilowanym krawędziom;
- bardzo dobre warunki higroskopijne - niski stopień nasiąkliwości;
- bardzo dobre właściwości izolacyjne;
- trudnozapalność – klasa E według EN 13501-1:2019-02; oraz C w zależności od wymogów wybranego standardu projektowego;
- brak szkodliwego dla zdrowia pyłu podczas jego obróbki mechanicznej;
- wysoką graniczna temperatura stosowania.

XPS to niekwestionowany lider wśród izolacji polistyrenowych. Skutecznie izoluje i chroni membranę EPDM przed kontaktem ze stalowymi ścianami zbiornika

Drugą możliwością jest wykonanie izolacji zewnętrznej z wełny mineralnej, o wymaganych przez klienta parametrach termicznych i obłożonej z zewnątrz blachą trapezową w dostępnych na rynku kolorach RAL.

Izolacja dachu wykonywana jest z płyt warstwowych typu „sandwich”. Płyty warstwowe dachowe ze rdzeniem z wełny mineralnej lub PIR. Płyty dachowe pozwalają na prosty i szybki montaż do konstrukcji za pomocą odpowiednich łączników przelotowych. Okładziny zewnętrzne płyt wykonane z blachy stalowej o grubościach od 0,5 mm pokryte są powłokami metalicznymi oraz organicznymi.

Izolacja zbiornika jest niezwykle ważna przy dobrze mocy grzałek elektrycznych służących zapobieganiu zamarzania lustra wody. Zbiornik najwięcej ciepła traci przez taflę wody (dach). Wykonanie dobrze izolowanego zbiornika pozwala na ograniczenie tych strat, co daje możliwość zastosowania grzałek o mniejszej mocy, które wpływają na ograniczenie kosztów eksploatacji zbiornika w okresie niskich temperatur zewnętrznych.

Mobirise

ELEWACJA I KOLORYSTYKA ZBIORNIKA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klienta, dajemy możliwość wyboru kolorystyki zbiornika.

Wybór koloru elewacji pozwala dopasować go do architektury obiektu. Standardowo zbiornik jest w kolorze ocynkowanych elementów. Na życzenie Klienta, panele płaszcza zbiornika, mogą zostać pomalowane metodą proszkową na dowolny kolor z pakietu RAL.

W celu całkowitego zasłonięcia płaszcza zbiornika, możemy wykonać również elewację zewnętrzną. Będzie ona wykonana z blachy trapezowej o profilu pionowym w kolorach dostępnych na rynku.

Służąc naszym doświadczeniem chętnie podejmiemy wyzwania również z dziedziny estetyki. Będąc otwartym na wszelkie propozycje pomożemy w wykonaniu np. reklam firmowych, co przy tak dużych powierzchniach zbiorników może ograniczyć koszty drogich banerów reklamowych i dodatkowych konstrukcji do ich montażu.

Zakres prac

Firma JRtech bierze czynny udział w procesie ustaleń projektowych włączenia zbiornika do planowanego systemu przeciwpożarowego zarówno w zakresie sanitarnym, elektrycznym jak i AKPiA. Oferujemy przygotowanie kompletnego projektu budowlanego, wykonawczego i dokumentacji warsztatowej. Pomagamy w uzyskaniu pozwolenia na budowę działając kompleksowo.

W podstawowym zakresie dostawy JRtech znajduje się dostawa wraz z rozładunkiem: konstrukcji płaszcza zbiornika; konstrukcji dachu zbiornika wraz z jego przekryciem; membrany uszczelniającej EPDM; izolacji termicznej; systemu monitoringu grzewczego zbiornika; drabin, włazu rewizyjnego dachowego; kompletu przewodów technologicznych wraz z niezbędną armaturą.

Montaż zbiornika odbywa się przy użyciu zewnętrznych podnośników hydraulicznych. Polega na sekwencyjnym podnoszeniu konstrukcji zbiornika z równoczesną instalacją izolacji wewnętrznej oraz membrany EPMD. Po zakończonym montażu konstrukcji zbiornika przystępujemy do montażu pozostałego wyposażenia tj. przewodów technologicznych, armatury wodnej, grzałek oraz rozdzielni elektrycznej z okablowaniem.

Po zakończonym montażu zbiornik gotowy jest do napełniania i przeprowadzania próby szczelności. Zgodnie z normą czas trwania próby szczelności dla zbiorników o ścianach nienasiąkliwych wynosi 24h.

Po napełnieniu zbiornika dokonujemy kalibracji i sprawdzenia poprawności wskazań poziomów wody, poprawności pracy grzałek oraz komunikacji z nadrzędnym systemem przeciwpożarowym. Dokonujemy pomiarów elektrycznych.

Po odbytym montażu zbiornika dokonujemy szkolenia z jego obsługi. Uczymy administratorów obiektu jak dokonywać podstawowych czynności sprawdzających np. dziennych, tygodniowych, miesięcznych. Jak reagować na stany awaryjne pracy oraz jakim serwisom okresowym poddawać urządzenie.

Po zakończonej budowie JRtech wykona i dostarczy dokumentację powykonawczą wraz z niezbędnymi atestami oraz deklaracjami.

Wraz z zakończoną budową i przeprowadzonym odbiorem dostarczamy kartę gwarancyjną produktu i jego obsługi. Gwarancja wskazuje na czynności, które powinny być wykonywane dla należytego zabezpieczenia zbiornika i utrzymania skutecznej gwarancji.

Wyposażenie zbiornika

Każdy zbiornik wyposażony jest w komplet wymaganych projektem przewodów technologicznych. Ich rozmieszczenie, wielkość związane są z zastosowaną normą wykonania oraz warunkami przyłącza min. rurociągów pompowni ppoż.

Na poziomie wykonania projektu wykonawczego pomagamy w doborze optymalnego rozwiązania uwzględniając warunki terenowe, koszty produkcji i montażu, czy też późniejszej eksploatacji.

 

Zbiornik posadowiony jest na płaskiej płycie fundamentowej wykonanej wg naszych wytycznych. Możemy ją dla Ciebie wykonać!

Mobirise

  • przewód zasilający, który może być zakończony tzw. wolnym wylewem, jednym lub dwoma automatycznymi zaworami pływakowymi odpowiadającymi za automatyczne napełnianie zbiornika.
  • przewód ssawny z płytą antywirową, przeciwpłytą dla zestawu pompowego;
  • przewód ssawny dla straży pożarnej wraz z zaworem odcinającym- przepustnicą ręczną i nasadą STORZ;
  • przewód testowo powrotny;
  • przewód odwadniający wraz z przepustnicą ręczną odcinającą;
  • przewód przelewowy;
  • przewód nadmiarowy (chłodzący).
W zależności od specyfikacji projektu przewody mogą być poprowadzone przez dno (płytę fundamentową) lub przez ścianę (płaszcz) zbiornika.

  • stalowa drabina klatkowa umożliwiająca wejście na dach wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP;
  • spocznik, podest z barierką ochroną, właz serwisowy zlokalizowane na dachu – umożliwiają dostęp do zaworów pływakowych i wnętrza zbiornika;
  • dolny właz serwisowy;
  • rozdzielnia elektryczna wraz z grzałkami, sondy poziomu wody oraz trasa kablowa w obrębie zbiornika;
  • oznaczenie zbiornika.

Mobirise


Gwarancja
dla zbiorników przeciwpożarowych

JRtech udziela na swoje zbiorniki 5-letniej gwarancji, która nie obejmuje jedynie armatury i elementów elektrycznych, na które udzielamy 12 miesięcznej gwarancji.

Bieg gwarancji rozpoczyna się następnego dnia od podpisania protokołu odbioru zbiornika.
W okresie gwarancyjnym użytkownikowi przysługuje prawo do bezpłatnych napraw, których powodem są usterki wynikające z ukrytych wad materiałowych i produkcyjnych urządzenia. Nie stosowanie się do instrukcji i zaleceń zawartych w instrukcji obsługi i eksploatacji zbiornika skutkuje utratą gwarancji.

Wraz ze zbiornikiem dostarczana jest karta gwarancyjna ze spisem ewidencji dla przyszłych serwisów i napraw, które muszą być w niej dokonywane dla utrzymania gwarancji.

Poznaj nas lepiej i zbuduj z nami swój zbiornik!

Pobierz i zapisz naszą broszurę informacyjną, w której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!

Skonfiguruj i wyceń zbiornik!

Skorzystaj z naszego konfiguratora online,
dzięki któremu łatwo dobierzesz odpowiedni dla siebie zbiornik a my dokonamy jego wyceny!

Nasza siedziba

Chrzanowska 3a, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Sprawdź dojazd

© 2024 JRtech. Wszelkie prawa zastrzeżone